Nie powinieneś prowadzić firmy…

Pobierz PDF

Obecnie w Polsce otwiera się niezwykle dużo firm jednoosobowych. Istnieje teoria, że duża część z nich to pseudo etaty. Osoby zarabiające powyżej 3 tys. zł netto otwierają jednoosobowe działalności gospodarcze, co pozwala im zwykle więcej zarabiać, płacić mniejsze podatki, a dodatkowo zmniejszyć koszt pracodawcy.

Taka forma zatrudniania jest szczególnie popularna w branży IT.

Jednak spora grupa ludzi zakłada działalności gospodarcze, ponieważ rzeczywiście prowadzą biznes. Jest to dość popularne zjawisko szczególnie wśród młodego pokolenia. Mówi się, że to tacy młodzi gniewni. A prawda jest taka, że dziś ludziom zależy na samodzielności, odpowiedzialności i oczywiście na elastycznych godzinach pracy.

Takie zatrudnienie może dać jedynie własna firma.

Niewielu przedsiębiorców jest gotowych w taki sposób zatrudniać innych ludzi. Jednak na całe szczęście to się powoli zmienia.

Dziś moim zadaniem jest wyjaśnienie tego, dlaczego, jeżeli decydujesz się na prowadzenie własnej firmy, NIE POWINIENEŚ DECYDOWAĆ SIĘ NA JEDNOOSOBOWĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.

W pierwszej kolejności zastanowimy się, dlaczego ludzie nie decydują się na inne formy prawne, a w drugiej, dlaczego na pewno nie powinna to być jednoosobowa działalność gospodarcza.

Dlaczego ludzie nie decydują się na inne formy prawne?

Dziś tak wiele osób decyduje się właśnie na jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ:

111

Nie wiedzą, że można inaczej. Ogrom przedsiębiorców nie bierze innej formy prawnej, niż działalność gospodarcza, pod uwagę. Zwykle nie wiedzą, że można prowadzić firmę inaczej, lepiej, efektywniej i bezpieczniej. System państwowy wrzuca nam do głowy taki mit, że jak jesteśmy małą firmą to powinniśmy decydować się na jednoosobową działalność gospodarczą. Ciągle mami się przedsiębiorców ułatwieniami w zakładaniu, rozliczaniu. Urzędy również, generalizując, jednoosobowych przedsiębiorców traktują łaskawiej. Do tego w ostatnim czasie pojawiła się ogromna liczba dofinansowań dla osób otwierających działalność. Nie można też zapominać, że obniżono składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców. Pytanie tylko, dlaczego nie informuje się przedsiębiorców, że zakładanie spółek handlowych też stało się proste, w miarę tanie i łatwo dostępne.

Co więcej, będąc wspólnikiem w spółce kapitałowej nie masz obowiązku płacenia ZUS.

222

Księgowa im mówi, że DG to dobra opcja. Biura rachunkowe i księgowe nadal traktowane są jako wyrocznia. Jakiś czas temu zastanawiałam się, dlaczego tak wiele księgowych chwali prowadzenie działalności gospodarczych i gani prowadzenie spółek kapitałowych.

Nawet wybrałam się do kilku biur w Poznaniu, aby porozmawiać, jako potencjalny klient, który nie wie, jaką firmę chce założyć. Prosiłam o poradę. W 5 na 6 biur rachunkowych powiedziano mi, że w grę wchodzi jedynie działalność gospodarcza. W ostatnim przeze mnie odwiedzonym biurze dowiedziałam się, że są inne formy prawne niż działalność, jednak polecona została mi jednoosobowa działalność gospodarcza. Doszłam do prostego wniosku – nie raz i nie dwa trafiałam na artykuły, w których było napisane, że większość biur nie obsługuje innych form niż działalności gospodarcze. Jeżeli faktycznie tak jest, to biura nie mają interesu doradzać nic innego niż działalności.

Niewiele biur, bo pomiędzy 20% a 30% obsługuje spółki kapitałowe. Wiele przedsiębiorców nie dostaje zatem pełnej informacji, tak aby mogli świadomie zdecydować co chcą, a czego nie chcą robić.

333

Ponieważ informacje są łatwo dostępne. Działalności gospodarcze w Polsce są popularne od bardzo dawna. Tym samym dość łatwo znaleźć na ten temat informacje w Internecie. Sporo naszych znajomych ma też swoje doświadczenia i mogą się nimi podzielić. Do tego wszystkiego trzeba dodać ogrom biur rachunkowych, które specjalizują się w obsłudze działalności gospodarczych. To wszystko wpływa na dostępność informacji. Dodając do tego aspekt uproszczonej księgowości – można założyć, że ze względu na łatwość znajdowania odpowiedzi na swoje pytania prowadzenie działalności jest uzasadnione.

444

Bo mogą sami prowadzić księgowość. Działalność gospodarcza wymaga od nas prowadzenia uproszczonej księgowości. Dla firm, które nie są płatnikami VAT, to jest naprawdę dziecinnie proste. W jednej tabelce wpisujemy przychody, w drugiej koszty i z różnicy wyliczamy podatek. Pomimo tego, naprawdę niewielu przedsiębiorców prowadzi księgowość samodzielnie. Uważam, że to akurat dobrze. Jednak często, gdy rozmawiam z przedsiębiorcami, pada argument, że w spółkach jest pełna księgowość. Pytanie tylko, co to tak naprawdę zmienia, jeżeli i tak nie robisz tego samodzielnie?

Dlaczego ludzie nie powinni wybierać
jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wiemy już, dlaczego przedsiębiorcy tak często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej. Pytanie jednak, dlaczego nie powinni wybierać właśnie tej formy prawnej. Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dalszej części.

Przedsiębiorcy nie powinni zakładać jednoosobowych działalności gospodarczych:

111

Ponieważ są jednoosobowe. Działalność gospodarcza, jak sama nazwa wskazuje, jest jednoosobowa. Dziś praktycznie nikt z nas nie działa samodzielnie. Każdy z nas prowadzi swój biznes ZESPOŁOWO. Co więcej, często widuję na rynku takie dziwne konstrukcje, w których jedna osoba ma działalność gospodarczą i kilka innych jest jej pseudo wspólnikami. Oznacza to, że odpowiedzialność za firmę wisi na jednej osobie. Oczywiście mówię o odpowiedzialności formalnej. Z drugiej strony, jeżeli osoba, która tę działalność prowadzi, postanowi to zakończyć, jej pseudo wspólnicy nic nie mogą z tym zrobić. Tak niestety działa dziś wiele firm w Polsce. Uważam, że to nie prowadzi do stabilizacji, nie buduje zaufania, ani nie pozwala zaangażować się w działalność firmy w 100%.

222

Bo nie można jej sprzedać/kupić. Każdy z nas prowadzi firmę z myślą, że w przyszłości będzie ona źródłem utrzymania dla nas samych, oraz dla naszych rodzin. Często traktujemy ją, jak zabezpieczenie na przyszłość. Coraz częściej popularnym rozwiązaniem jest budowanie firmy, a później jej spieniężenie. Kapitał pozyskany ze sprzedaży firmy zabezpiecza rodzinę i nas samych. I tutaj mam dla Ciebie złą wiadomość.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest przyporządkowana do człowieka, co oznacza, że aby ją sprzedaż trzeba to zrobić wraz z człowiekiem.

Z mojej wiedzy wynika, że handel ludźmi, przynajmniej w Europie, jest nielegalny. Tym samym, jeżeli planujesz swoją firmę w przyszłości sprzedać, a nawet jak nie planujesz, musisz być świadomy, że jeżeli to jest jednoosobowa działalność gospodarcza, to nie będziesz mógł tego zrobić. Oczywiście handel ludźmi jest prze ze mnie potraktowany w kategoriach nieco humorystycznych, chociaż to raczej czarny humor. Jednak koncesje, niektóre pozwolenia są wydawane dla firmy, jednak są przypisane człowiekowi, więc jeżeli firmie – czyli człowiekowi się coś stanie, to nie ma kto tej osoby zastąpić.

Podobna sytuacja ma miejsce z kupnem. Załóżmy, że Twój główny konkurent chce sprzedać firmę, ponieważ znudziło mu się jej prowadzenie. Ty posiadasz kapitał na jego kupienie. Jednak prowadził on firmę jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Niestety nie możesz jej kupić.

333

Bo nie jest dziedziczona. Każdy z nas wcześniej lub później umrze. Nie jest to ryzyko, którym można zarządzać, a raczej sytuacja, którą można z góry przewidzieć i na której okoliczność należy się zabezpieczyć. Oczywiście nikt z nas nie zna daty ani godziny.

Jeżeli dziś prowadzisz biznes i chcesz, aby był on zabezpieczeniem dla Ciebie i Twojej rodziny, to nie może to być jednoosobowa działalność gospodarcza.

Należy mieć świadomość, że jeżeli Ty jesteś właścicielem firmy i coś by Ci się stało, to Twój NIP przestaje funkcjonować w ciągu 7 dni. Oznacza to, że Twoja firma kończy się wraz z Twoim życiem. Dla rodziny, zamiast zabezpieczenia, zostawiasz ogromną ilość problemów i formalności.

Pytanie, czy oby na pewno o to Ci chodzi?

Działalność gospodarcza nie pozwala na dziedziczenie firmy, więc jeżeli poważnie i odpowiedzialnie myślisz o przyszłości, to nie możesz prowadzić firmy w taki sposób.

444

Bo istnieje ryzyko utraty całego majątku. Działalność gospodarcza jest przypisana do człowieka, więc jeżeli coś stałoby się z przepływami pieniężnymi w Twojej firmie, ryzykujesz całym swoim majątkiem. Nie jest przy tym istotne, kiedy rozpocząłeś kolekcjonowanie majątku. Nawet jeżeli zgromadziłeś jakieś środki wcześniej, niż rozpocząłeś prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, i tak podlegają one ewentualnej egzekucji.

Dodatkowo dziś w Polsce większość par ma wspólności majątkowe, co prowadzi ostatecznie do tego, że ryzykujesz cały majątek, jaki wspólnie wypracowaliście lub wnieśliście do małżeństwa.

Nie wiem, czy można z taką świadomością skutecznie prowadzić biznes. W mojej ocenie dość trudno w takich warunkach podjąć większe ryzyko. A bez większego ryzyka trudno jest rozwijać biznes. Tym samym kółko się zamyka.

555

Bo jest obowiązkowa opłata do ZUS. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś zmuszony w każdym miesiącu, bez względu na wielkość Twoich przychodów, opłacać składki ZUS.

W pierwszych dwóch latach prowadzenia firmy wysokość składki ZUS to około 400 zł.

Dla większości przedsiębiorców to koszt, który są w stanie udźwignąć.

Później jednak składka ZUS wynosi już 1100zł miesięcznie.

I tutaj dla ogromnej części przedsiębiorców jest to po pierwsze duży koszt, po drugie bezsensowny. Ogrom ludzi nie wierzy już w system emerytalny. Nie wierzą, że budżet Państwa zaopiekuje się nimi podczas ich okresu emerytalnego.

Dlatego coraz więcej osób szuka alternatyw. Część po to, aby przejeść pieniądze zaoszczędzone na wpłatach do ZUS, a część dlatego, że szuka kapitału na inwestycje w swoją przyszłość. Ja polecam to drugie rozwiązanie.

666

Bo dostęp do optymalizacji podatkowych jest bardzo skromny. Działalność gospodarcza, jak już wcześniej pisałam, jest dość prosta w księgowaniu. Ma to swoje zalety. Prowadzenie księgowości u księgowej jest tanie. Jednak ma też swoje wielkie wady. Przy tak prostej konstrukcji dość trudno mówić o optymalizacjach podatkowych. Dla odmiany, prowadzenie spółki kapitałowej pozwala na wiele takich rozwiązań.

777

Bo brakuje ewidencji ruchu pieniądza. Na co dzień pracuję z przedsiębiorcami i niezwykle często trafiają do mnie z pytaniami odnośnie spółek z o.o.

Aby móc im pomóc, pytam ich m.in.:

  • o przychody,
  • o koszty
  • i o dochód.

Niestety ogromna większość przedsiębiorców nie potrafi mi odpowiedzieć na te proste pytania. Jestem przerażona tym, że ludzie nie wiedzą, ile zarabiają. A jeżeli nie wiedzą, ile zarabiają, to nie mają prawa skutecznie prowadzić biznesu.

Działalność gospodarcza pozwala na płynne przechodzenie środków z portfela prywatnego do portfela firmowego i odwrotnie.

W rezultacie oznacza to, że zajmujemy się sprawami zawodowymi oraz prywatnymi na jednym koncie bankowym. Zdaje sobie oczywiście sprawę, że dla osób konsekwentnych nie jest to problem, aby to oddzielać, jednak większość ludzi tego nie robi.

Spółki kapitałowe zmuszają przedsiębiorców do oddzielania majątków, co w rezultacie pozwala przedsiębiorcom skutecznie zarządzać pieniędzmi.

Po tej całej serii informacji warto przedstawić rozwiązanie.

Rozwiązanie

Wiele osób przenosi dziś swoją firmę za granicę. Uważam, że to bardzo dobra opcja dla niektórych grup przedsiębiorców. Z drugiej zaś strony, większość przedsiębiorców powinna mieć firmę w kraju ze względów formalnych. Większość z nas posiada biznesy stacjonarne, co w rezultacie wymusza na nas wybranie formy prawnej charakterystycznej dla Polski.

Osobiście polecam spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.).

Pozwalają na:

  • dziedziczenie,
  • sprzedawanie,
  • kupowanie,
  • mają ograniczoną odpowiedzialność.

Wiem, że dla wielu przedsiębiorców spółka kojarzy się z czymś złym. Słyszałam na ten temat wiele mitów.

Justyna Broniecka-Klim (justyna@redutax.pl)

Przedsiębiorca, trener, projekt menadżer
Jej podstawowym atutem jest skuteczność biznesowa oraz chęć zmiany systemu podatkowego w Polsce. Obecnie rozwija firmę zajmującą się optymalizacjami podatkowymi oraz pomocy przedsiębiorcom w tym, aby legalnie płacić mniej podatków i nie płacić ZUS-u. Współpracuje z takimi organizacjami jak Kontestacja i Projekt Wspierania Przedsiębiorczości (PWP). Jest prelegentem na licznych konferencjach dla przedsiębiorców. Najczęściej można zobaczyć ją na spotkaniu ZUS to nie MUS. Zawsze mówi, że to jej ulubione spotkanie, ponieważ przychodzą tam przedsiębiorcy głodni wiedzy. Przez wiele lat pracowała jako menedżer operacyjny, a później jako menedżer w działach personalnych. Od ponad 7 lat szkoli z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz zarządzania projektami. Jej pasją jest edukacja przedsiębiorców w tym, aby ich firmy działały lepiej i skuteczniej, i aby codzienna praca przynosiła wiele korzyści i uśmiechu. Jest jedną z tych osób, której jak się wielu wydaje doba trwa dłużej. Uwielbia zdanie: Jeżeli coś Ci się nie podoba zmień to.
Adres e-mail
Imię