Misja, wizja, powołanie – po co i dlaczego?

Strona główna/Misja i wizja/Misja, wizja, powołanie – po co i dlaczego?
  • misja wizja

Misja, wizja, powołanie

Niektórych z nas otaczają szydercy nie wierzący w odkrywanie swojej misji, wizji, powołania. Uśmiechnąłem się na wieść o tym 🙂 Ponieważ takie rzeczy możliwe są tylko w Polsce i nasyconych sceptycyzmem krajach postsowieckich.

Misja jest bardzo ważna. Na zachodzie nikt nie kwestionuje tego, że każda sensowna organizacja powinna mieć misję. I każda ma. A nasza nauka wyrasta z dziedziny zarządzania strategicznego. Tego uczy się profesjonalnych menedżerów na studiach MBA.

My tę wiedzę poszerzamy i aplikujemy do życia każdego z nas: nie tylko bowiem organizacja powinna mieć misję, ale każdy człowiek powinien mieć w życiu swoją misję. Pokazują to najnowsze odkrycia z dziedziny osobistej efektywności, rozwoju osobistego czy zatrudniania ludzi.

Do tego Simon Sinek dowiódł, że skuteczność tych teorii ma podłoże nie tyle w psychologii, lecz wręcz w biologii człowieka, czyli w sposobie, w jaki skonstruowany jest nasz mózg!

Znani na świecie, którzy posiadają Misję, Wizję, Powołanie

Tak więc niedowiarkom dziękujemy, a tu masz listę osób, którzy wierzyli w misję, wizję i poczucie powołania. Zastanów się, czy nie lepiej przypadkiem słuchać osób z poniższej listy. Kto ma dla Ciebie większy autorytet?

  • Najwięksi przedsiębiorcy i menedżerowie: Steve Jobs, Bill Gates, Elon Musk (założyciel PayPala, SpaceX i Tesla), Jack Welch (General Electric) – uważany za menedżera wszechczasów – nawet szkoli na temat budowania misji!
  • Najwięksi politycy i działacze: Lincoln, Lech Wałęsa, Nelson Mandela, Martin L. King, Margaret Thatcher i inni.
  • Najwięksi teoretycy zarządzania, autorzy i trenerzy: Philip Kotler, Simon Sinek, Stephen Covey, Fabian Błaszkiewicz, Levi Brackmann i Sam Jaffe (książka “Żydowska mądrość w biznesie”), prof. Krzysztof Obłój (jedno z największych polskich nazwisk zarządzania strategicznego), dr Ilona Penc-Pietrzak, Wanda Loskot i wielu innych. Co drugi podręcznik zarządzania zawiera rozdział o budowaniu misji!
  • Największe postaci wiary: Abraham, Mojżesz, Dawid, Salomon, Jezus, św. Piotr, św. Paweł, duża część współczesnych świętych – św. Ignacy Loyola, św. Franciszek, św. Dominik, Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty i inni.

Kluczowy element przywództwa

Posiadanie misji, wizji i powołania jest kluczowym elementem przywództwa. Bez misji nie ma przywództwa, bo przywódca to osoba, która przewodzi, a żeby przewodzić, musi mieć wyznaczony kierunek. Kłócenie się z tym jak widać jest trochę nielogiczne

Wiele osób sukcesu nie zna teorii zarządzania, a ma w głębi siebie poczucie misji i powołania. Bywa, że jest to kompetencja nieświadoma. Część z nich nie uświadamia sobie tego. Część z nich tego nie nazywa swoją misją ani wizją, to jedynie kwestia doboru słów. Po prostu sami z siebie na to wpadli. Jednak, gdy się ich zapytasz o przyczyny ich sukcesu, to powiedzą, że musisz mieć wyznaczony kierunek i jasny cel. Czyli misję i wizję

Zastanów się, kto ma dla Ciebie większy autorytet i jak daleko chcesz zajść w życiu… i czy osoba, której słuchasz, zaszła tam, gdzie Ty chcesz zajść? Innymi słowy, czy chciałbyś być w tym miejscu, w którym jest ta osoba?

Nie wiesz jak określić swoją misję?

Zobacz ten krótki filmik, w którym mówię o swojej misji, wizji, powołaniu. Wierzę, że pomoże on Tobie wykonać pierwszy krok:

[youtube id=”L8GUjuzmZPk” width=”600″ height=”350″]

By |13 listopada 2013|Categories: Misja i wizja|1 komentarz

About the Author:

Od 2005 roku prowadzi przedsiębiorców do lepszej jakości życia. Pomaga podwoić dochody i podwoić liczbę godzin wolnego czasu poprzez organizację firmy i innowacje w modelu biznesowym. Założyciel Akademii Biznesu Piotra Michalaka. Przeczytaj więcej o historii Piotra.

1 komenarz

  1. Mikołaj Grząślewicz 15 listopada 2013 w 14:36 - Odpowiedz

    Dziękuję Piotrze za to nagranie. Niby proste i tak oczywiste, ale jednak nie do końca.

    Rozpisałem sobie to w taki sposób:

    moją misją jest poprowadzić (kogo?)
    do czego (co ma się zmienić w jego życiu?)
    robiąc to poprzez (jakie produkty/usługi?)

    Gotowy schemat do określenia szybko i precyzyjnie swojej misji.
    Dzięki temu natychmiast ubrałem w lepsze słowa swoją własną misję na blogu.

Zostaw komentarz